Защо дърветата стоят на едно място
По ония времена, когато земята приличаше на рай; когато вълкът и агнето бяха задушевни приятели; когато рибата плуваше в морето пържена и ако някому се дощеше риба, вземаше вилица, отиваше на морския бряг и трябваше само да си протегне ръката, за да се набоде сама най-сладката риба; в ония честити дни, когато нивите раждаха готов печен хляб на самуни - дърветата имаха крака. Те не стояха, както сега, заковани на едно място, а ходеха, дето си щат, по нивите, по ливадите, по градовете и селата.
- Хей, дръвце - думаше някой ратай, - имаш ли добра сянка?
- Имам - отвръщаше дръвцето.
- Ела тогава на ливадата, долу, дето е зад дядовата Михова воденица! Отивам да кося сено за коня на моя господар и ми се иска да си подремна, когато напече слънцето. Ти ще ми пазиш сянка.
- На драго сърце - отговаряше дървото и тръгваше подир ратая.
Или:
- Ябълко червена, какъв хубав род си родила тая година! - дигаше нагоре очи някоя стара жена. - Имам си в къщи десет внучета. Ако ми беше тука торбата, щях да я напълня с плод и всеки ден щях да давам по една ябълка на палавите деца - да ме слушат. Много са немирни и непослушни.
- Иди си, бабо - навеждаше се ябълката надолу, - довечера аз сама ще дойда у вас, преди да мръкне. Ще отърся от клоните си най-узрелите си ябълки и ще викна на твоите внучета:
- Събирайте!
Израсла беше тогава близо до един дълбок бистър кладенец една стройна тънка елха. Тя не ходеше като другите дървета, ами по цели дни и нощи стоеше над кладенчето, оглеждаше се във водите му и не можеше да се нагледа на хубостта си. През един пролетен ден отнякъде долетя птица гугувица, кацна под елхата., изви едното си око нагоре и рече:
- Колко си тънка и висока, елхице! Щом лъхне вятър, почваш да се люлееш. Позволи ми да свия гнездо в твоите клони и да си измътя едно пиле.
- Защо не свиеш гнездо на друго дърво? - попита елхата.
- Защото другите дървета скитат по цели дни и мене ме е страх да не загубя рожбата си, а ти все на едно място стоиш. И как хубаво се люлееш! Моето пиленце ще заспива, упоено от шума на твоите вейки. Позволяваш ли?
- Позволявам - каза елхата и пак потъна в кладенеца.
Направи си гнездо гугувицата и снесе само едно яйце. Легна да го мъти и измъти едно гугувиче голошарче, с жълта човка и жълти крачка. Щом излезе от яйцето, гугувичето записука:
- Гладно съм, мамо!
- Сега, маминото!
Честитата майка литна за храна и почна да носи: мухи, зрънца, червеи, гроздови зърна, трохи от торбите на орачите. Гугувичето стоеше в гнездото, ядеше като попско дете на задушница и растеше. Когато се показаха първите перца върху крилете му, неговата майка се дигна и цял ден ходи да разправя на птиците по гората, че и нейното чедо ще може да лети.
Един неделен ден елхата рече на гугувицата:
- Гугувице, ти като летиш по света, виждала ли си друга елха по-хубава от мене?
- Не съм, ти си най-хубавата.
Елхата се зачерви от радост и протегна нагоре клоните си. Въздъхна. В туй време някъде в полето затумка тъпан. Подир тъпана писна гайда.
- Какво е туй? - попита елхата.
- Хоро има днес на поляната. Всичките млади дървета се събират да играят. Цял ден ще свири гайдата и ще бие тъпанът.
- И аз ще ида да поиграя между яворите - засмя се елхата.
- Моля ти се не ходи тая неделя! - трепна гугувицата. - Почакай до неделя. Дотогава крилата на моя син ще пораснат. Ако сега идеш и се хванеш между яворите и почнеш да тропаш - ще ми изтърсиш чедото от гнездото на земята и някоя лисица ще го лапне. Всички лисици стоят клекнали край хорото и гледат.
- Мамо - обади се от гнездото гугувичето, - яде ми се гроздово зърно!
- Сега, маминото! - скокна гугувицата и полетя към поповото лозе.
Но преди да се върна гугувицата, елхата отиде на хоро. Хвана се да играе между два явора. Почна да се друса, да кляка и да ихка, разтърси клоните си и птичето падна от гнездото на земята. Една лисица го затисна с лапата си и викна:
- Туй пиле е мой късмет!
Надвечер, когато елхата си тръгна, гугувицата я посрещна насред пътя.
- Къде ми е златната рожба? - извика тя, като надникна в празното гнездо.
- Иди питай лисицата! - отговори елхата. - Аз не съм ти прислужница, за да ти пазя рожбата!
Сърцето на гугувицата писна като змия в огън. Тя дигна очи нагоре и прокълна:
- Дано даде господ краката ти да изсъхнат! И твоите, и краката на всичките дървета по земята! Всяко дърво, дето е, там да си остане за вечни времена, додето изсъхне и додето изгние!
От него ден дърветата пуснаха корени в земята и останаха като заковани все на едно и също място.
Ангел Каралийчев
Следваща: Снежният човек