Петкан в бъчвата
Дядо Вичо воденичарят имаше един син на име Петкан. Този Петкан беше едър и здрав мъж. Ядеше като слон. Когато се наведеше да пие вода, цял кладенец пресушаваше. Воденичен камък да сложиш на гърба му, щеше да помисли, че муха му е кацнала. Но като тръгнеше на път, пристъпваше като бивол - мързеше го. Върви, да речем, пешком по пътя. Задуха насреща му вятър. Грабне му шапката от главата и я понесе сред прахоляка. Петкан се обърне, почеше се по ухото и махне с ръка към вятъра:
- Вземи я пък, щом ти е притрябвала!
Дядо Вичо имаше зад воденицата си овощна градина - ябълки, круши, вишни, череши и един стар орех. Под дебелата орехова сянка всяка сутрин се домъкваше Петкан, лягаше на гръб и почваше да чете ореховите листа: едно, две, три…, но преди да стигне до десет, го домързяваше и сладка дрямка му премрежваше очите. Някъде сред върбалака глухо бучеше и пееше воденицата. Бученето го унасяше на сън.
Към пладне в градината пристигаше Петкановата майка и се навеждаше да събира в полата си нападалия узрял плод.
- Мале - лениво отваряше уста Петкан, - да беше ме обърнала на другата страна, че ми додея да лежа все на гърба си.
Старицата с голяма мъка и пъшкане го обръщаше я на дясната, я на лявата страна.
- Синко, - думаше тя, - сега си добре, ами когато умрем с баща ти, кой ще те обръща?
- Все ще се намери някой - през зъби едва процеждаше Петкан, - свят мно-о-о-о-го!
Не щеш ли, веднъж, като переше, стъпила върху един гладък камък, баба Вичовица се подхлъзна и падна в дълбокия вир. Зина старата жена да извика, но щом отвори уста - налапа вода и се удави. Дядо Вичо ревна, почна да си скубе бялата коса от мъка, повехна за един месец време, гътна се и умря. Петкан не намокри око нито за майка си, нито за стария: мързеше го да плаче. Не отиде нито един път да споходи гробовете им: тежко му беше да се мръдне в жегата. Както винаги, той си лежеше под ореховата сянка и тежко пъшкаше, защото нямаше кой да го обърне. От деня на дядо Вичовата смърт воденицата млъкна и замря: мливарите тръгнаха по други воденици, защото Петкан не рачеше да се дигне и да пусне камъните на бащината си воденица. Запустя и градината. Нападалите по земята узрели круши и ябълки изгниха: нямаше кой да ги прибере.
Веднъж покрай градинския плет мина Пешо Шейретина. Той търкаляше една голяма празна бъчва и бъчвата гръмолеше по улицата.
Петкан се надигна и попита:
- Хей, каква е тая олелия? Тъкмо бях задрямал, и ти ме събуди. Не те ли мързи да търкаляш такава голяма бъчва?
- Мързи ме, но няма какво да се прави. Ако бях на твоето място, и аз щях да си лежа под ореха. Я баща ти каква воденица и какъв орех ти е оставил. А моят баща ми остави само тая празна бъчва, да я търкалям по улиците, и едно копче, ей го, дето виси на ризата ми. Наистина туй копче не е като другите копчета. Ако го посея, подир една година ще поникне. Ще израсте от него едно дърво, голямо колкото този орех, и ще роди копчета. Като узреят копчетата и ги продам, ще забогатея, но сега нямам време да го посея. Бързам да закарам бъчвата на бъчварина да я стегне.
„Тъкмо за мене работа е туй копче - помисли си Петкан. - Ще го посея. Ще легна да го чакам и подир една година ще забогатея. Ще си наема един ратай да ме обръща и още един да пъди мухите, когато лежа. То ще бъде живот, сегашното е цяло мъчение.“
- Чувай, Пешо - викна Петкан, - съгласен ли си аз да ти дам воденицата и градината, а ти да ми дадеш копчето?
Шейретина го погледна, засмя се и рече:
- Съгласен съм, но туй копче къде да е не никне. Трябва да го заровиш на оня незнаен остров, който е сред морето, и да го поливаш със суха вода.
- Че как ще ида на оня незнаен остров, където има суха вода? - попита Петкан.
- Как ли? - отвърна Шейретина. - Ела подире ми до морския бряг, аз ще ти кажа.
Когато стигнаха на морския бряг, Пешо откъсна копчето от ризата си и го подаде на Петкан.
- Влизай сега в бъчвата!
Петкан се намърда през широкия отвор.
- Лежи си вътре и чакай - поръча му Пешо, - вятърът ще те отнесе на острова, а когато стигнеш, проводи ми писмо по някоя лястовичка!
И търкулна бъчвата в морето.
Вятърът я грабна и понесе навътре Петкана, а Пешо се върна във воденицата, пусна камъните и почна да мели брашно.
Ангел Каралийчев
Следваща: Малкият освободител